چهارشنبه 26 تیر 1398
Menu

آرشیو اخبار

جستجوی خبر

خبرخوان

تولید سوخت پاک با بهره برداری از واحد جدید تصفیه هیدروژنی نفت گاز شرکت پالایش نفت بندرعباس

  • 13 آبان 1397
  • 13:33
  • اخبار
  • 0 دیدگاه
  • 177 بازدید
  • Article Rating
تولید سوخت پاک با بهره برداری از واحد جدید تصفیه هیدروژنی نفت گاز شرکت پالایش نفت بندرعباس


بهبود کیفیت نفت گاز تولیدی پالایشگاه بندرعباس مطابق با استاندارد یورو 4 


واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس با هدف تولید فرآورده مطابق با استانداردهای روز دنیا، با تلاشهای شبانه روزی کارکنان و متخصصان این پالایشگاه با موفقیت به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت، واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز شرکت پالایش نفت بندرعباس یکی از واحدهای طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت پالایشگاه بندرعباس است که با ظرفیت اسمی 50 هزار بشکه در روز، بزرگترین واحد تبدیل کاتالیستی این پالایشگاه است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: با راه اندازی این واحد میزان گوگرد موجود در نفت گاز تولیدی پالایشگاه از 10 هزار PPM به کمتر از 50 PPM کاهش یافت و مجموع نفت گاز تولیدی پالایشگاه بندرعباس بر اساس استاندارد یورو 4 به 15 میلیون لیتر در روز رسید.
مهندس هاشم نامور با تاکید بر اینکه این طرح از جمله طرح های زیست محیطی و در راستای برنامه های بهبودکیفیت محصولات تولیدی و صیانت از محیط زیست است افزود: در واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز ، ناخالصی هایی مانند گوگرد، نیتروژن، اکسیژن و همچنین برخی فلزات در خوراک ورودی نظیر نیکل، وانادیم، ارسنیک، سرب و مس از نفت گاز ورودی جداسازی می شود.
وی بیان داشت: اجرای این پروژه علاوه بر ارتقای كيفيت فرآورده هاي نفتي و كاهش آلاينده هاي زيست محيطي، موجب استفاده حداكثري و بهينه از ظرفيتها و امكانات داخلي در راستای حركت به سمت خودكفايي در توليد فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور و همچنین ايجاد روحيه اعتماد به نفس و خودباوري نسبت به توان و توليد داخلي و اقدام مهمی در راستای اقتصاد مقاومتی است.
بر اساس این گزارش در طرح ملی افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس واحد های مهمی مانند تصفیه نفتای سبک و سنگین، تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه هیدروژنی نفت گاز، تصفیه گاز با آمین، تصفیه آبهای ترش، بازیافت و جامدسازی گوگرد،     17 دستگاه مخازن جدید و همچنین واحد های آب برق و بخار از جمله واحد های تولید برق، بخار، آب شیرین کن، واحد آب گردشی خنک کننده، ازت، هوا، سوخت و  .... احداث شده است.
گفتنی است واحدهای بنزین سازی و بخش تصفیه نفتای سبک و واحد ایزومریزاسیون این طرح با تلاش کارکنان متعهد و متخصص پالایشگاه بندرعباس در سال گذشته به بهره برداری رسید و از مجموع واحد های باقیمانده این پروژه، واحد بازیافت گوگرد هم اکنون در حال ساخت و تکمیل مراحل پایانی است.
شرکت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 350 هزار بشکه نفت خام سنگین و میعانات گازی، در حال حاضر 18 درصد از نیاز کشور به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می کند که فرآورده های تولیدی آن در دو گروه اصلی و ویژه طبقه بندی می شود و محصولات اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت کوره است که مطابق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می شود، محصولات فرعی نیز شامل حلال 402، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، آیزوریسایکل، لوبکات سنگین و گوگرد است که از طریق بورس کالا و انرژی عرضه می شود. 

منبع : روابط عمومی شرکت پالایش نفت بندرعباس

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.