ﺳﻪشنبه 20 آذر 1397
Menu

آرشیو اخبار

جستجوی خبر

خبرخوان

یادداشتی از محمدعلی دادور، مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس؛

  • 18 شهریور 1397
  • 16:03
  • اخبار
  • 0 دیدگاه
  • 98 بازدید
  • Article Rating
یادداشتی از محمدعلی دادور، مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس؛

 

شهرک سازی نخواهیم کرد

هیچ امکاناتی را اختصاصی نمی‌کنیم

 

همبستگی، همدلی و انسجام بزرگ‌ترین سرمایه‌ی اجتماعی هر کشوری محسوب می‌شود و در جمهوری اسلامی ایران، همگان به دنبال تقویت این سرمایه هستند. با این حال بنا بر تحقیقات صورت گرفته از سوی مجلس شورای اسلامی، در سال های اخیر فاصله طبقاتی افزایش یافته و با کاهش سرمایه‌ی اجتماعی مواجه هستیم.

در این شرایط وظیفه‌ی هر فرد، هر سازمان دولتی یا هر نهاد خصوصی تلاش برای پر کردن خلاهای موجود و حرکت در راستای بهبود شاخص‌های فعلی است. اگر بخواهیم از صحبت‌های کلی بپرهیزیم و با استناد به اظهارنظر صاحبان فکر و اندیشه به‌ویژه اساتید وجامعه‌شناسان هرمزگانی وضعیت پیرامونی را بنگریم باید اذعان داشت که در خوش بینانه ترین حالت بین یک‌پنجم تا یک‌هفتم جمعیت مرکز استان در محیط های محصور و جدا از دیگران زندگی می کنند. شاید در کمتر نقطه‌ای از کره‌ی زمین این میزان دیوارکشی را بین مردم شاهد باشیم که ضعفی بزرگ برای شهر بندرعباس به حساب می‌آید. اگر نگاهی دلسوزانه و دغدغه مند به اطراف خود داشته باشیم مشاهده می کنیم که در چنین وضعیتی برخی سازمان‌ها امکانات را در اختیار افراد معدودی که برای آن ها کار می ‌کنند، قرار می دهند و ضمن القای حس تبعیض، مفهوم نادرست «خودی و غیرخودی» را نیز در اذهان عمومی به‌ویژه بومیان نهادینه می‌کنند. این وضعیت موجب شده مراودات اجتماعی در بندرعباس رو به نزول برود و شاخص‌هایی مانند اعتماد و همبستگی که به عنوان سرمایه اجتماعی شناخته می شود، نسبت به مراکز سایر استان ها کمتر باشد. در حالی که مردم جنوب را همواره به خون‌گرمی، میهمان‌نوازی و سخاوت می‌شناسند اما برخی سیاست‌های نادرست سبب شده تا امروز در هرمزگان جو تا حدودی تغییر کند.

با این حال شرکت نفت ستاره خلیج فارس ضمن احضا شرایط موجود در حد بضاعت خود تلاش کرده تا با سنت شکنی راه نوینی را پی افکند. این شرکت با حمایت هیات مدیره‌ی خود تصمیم دارد تا امکانات را در بین تمام ذی‌نفعان خود توزیع کند، که نمونه آن را می توان در بیمارستان 264 تحت‌خوابی ستاره خلیج فارس مشاهده کرد. اما این سنت شکنی در این حد محصور نمی‌شود و شرکت نفت ستاره خلیج فارس تصمیمی برای شهرک سازی ندارد. ما بر اساس خروجی‌های علمی به این نتیجه رسیده‌ایم که بهتر است پرسنل ما در سطح شهر بندرعباس پراکنده باشند تا از گسست‌های اجتماعی جلوگیری شود، رونق ساخت و ساز در اقصی نقاط شهر، به رونق اقتصادی در کل بندر عباس بیانجامد و شعار «برای شما هستیم» تنها در حد یک شعار نماند و مردم هرمزگان و به صورت ویژه مردم بندرعباس صنایع این استان و شرکت نفت ستاره را از آن خود بدانند.

ما هیچ شهرک اختصاصی، هیچ بیمارستان اختصاصی، هی مرکز فرهنگی اختصاصی و هیچ مرکز رفاهی اختصاصی را ایجاد نمی‌کنیم و معتقدیم که این استان و این شهر به همه‌ی ما اختصاص دارد و هر خیری در شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز وجود داشته باشد، به همه‌ی مردم ایران و به همه‌ی مردم هرمزگان باید برسد.

از این رو امیدواریم این اقدام هر چند کوچک سبب شود، اصلی ترین سرمایه‌ی ایران که همانا سرمایه‌ی اجتماعی یعنی اعتماد و همبستگی مردم شریف این مرز و بوم است، روز به روز رو به فزونی رود.

 

 

منبع : روابط عمومی شرکت نفت ستاره خلیج فارس

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.