یکشنبه 04 فروردین 1398
Menu

اخبار

جستجوی خبر

خبرخوان

اختراع کاربردی یکی از کارکنان شرکت پالایش نفت بندرعباس برای نخستین بار در کشور

  • 30 بهمن 1396
  • 17:08
  • اخبار
  • 0 دیدگاه
  • 432 بازدید
  • Article Rating
اختراع کاربردی یکی از کارکنان شرکت پالایش نفت بندرعباس برای نخستین بار در کشور

 

ابزار هوشمند لبه یاب فرزکاری دقیق
با تلاش، همت و خلاقیت یکی از کارکنان شرکت پالایش نفت بندرعباس ابزار هوشمند لبه یاب مورد استفاده در فرآیند فرزکاری دقیق برای نخستین بار در کشور ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت؛ مهندس مهران راسخی رونیزی از کارکنان پالایشگاه بندرعباس ابزار هوشمند لبه یاب فرزکاری که کاربرد بالایی در صنعت برای ساخت قطعه با ابعاد دقیق را دارد طراحی و ساخته است.

مهندس راسخی در رابطه با اختراع خود گفت: اکثر قطعاتی که در صنعت تولید یا بازسازی می شوند به منظور دستیابی به شکل و فرم نهایی خود، حداقل بر روی یکی از ماشین ابزارهای صنعتی مانند فرز، دریل و یا ماشین تراش در مدلهای CNC ، NC و معمولی فرآیند براده برداری بر روی آن ها انجام می شود.

 

وی افزود: ماشینهای ابزار فرزکاری و تراشکاری دارای یک دقت اسمی و یک دقت واقعی هستند و با توجه به این که بیشتر ماشین ابزارهای صنعتی دارای خطا هستند در نتیجه هیچ کدام به تنهایی توانایی تولید قطعه کار با دقت اسمی خود را ندارند.

این مخترع جوان در ادامه بیان داشت: تمامی ابزارهای لبه یاب در جهان ساخت شرکت های آمریکایی و در انحصار آنها است و به دلیل وجود تحریم و نداشتن تکنولوژی ساخت و تعمیر این ابزارها، تا به امروز در کشور فقط نمونه های مکانیکی بصورت محدود مورد استفاده قرار گرفتند و نمونه های الکترونیکی لبه یاب ها نیز توسط شرکت های چینی با دقت کاری پنج صدم میلی متر عرضه شده اند که دارای قیمت بالایی هستند.

مهندس راسخی گفت: در صنعت کشور با توجه به کمبود ابزار لبه یاب هوشمند، بسیاری از فرز کاری و ماشینکاری ها، به تجربه و مهارت اپراتور ماشینها بستگی دارد که در این رابطه عدم انطباق دقیق نقطه صفر قطعه کار با لبه مرجع در قبل و هنگام شروع براده برداری از روی آن، وجود خطای چشمی و کاری اپراتور که در بهترین حالت 5 صدم است و عمود نبودن محورهای ماشین ابزار نسبت به یکدیگر در جهت پیشروی در قطعه کار از نقاط ضعف در این بخش بود.

وی افزود: این ابزار که از سیستم هشدار دهنده نوری و صوتی استفاده می کند در دو نوع طراحی و ساخته شده که نوع اول دارای نوک لمس کننده است و نوع دوم به واسطه داشتن بدنه مغناطیسی بر روی سطح قطعه کار نصب می شود که ابزار مربوطه با استفاده از سیستم الکترونیکی خود، توانایی منطبق کردن لبه مرجع قطعه کار بر نقطه صفر ابزار براده برداری  را دارد.

مهندس راسخی گفت: برای طراحی و ساخت ابزار هوشمند لبه یاب سه سال کار شده است و پس از انواع آزمایشات بر روی دستگاههای مختلف، دقت کار این ابزار به یک میکرون رسیده است.

وی با بیان اینکه این ابزار برای نخستین بار است که در کشور ساخته شده است بیان داشت: مدل مغناطیسی آن نیز برای نخستین بار است که در جهان ساخته شده است.

بدست آوردن تكنولوژی جديد در توليد قطعات دقيق و استاندارد حتي با ماشين ابزارهاي معمولي، يكسان شدن دقت اسمي و واقعي در توليد قطعه بر روی ماشین ابزارها، كاهش زمان توليد قطعه كار به دليل حذف کنترل های مکرر توسط اپراتور ماشین ابزار، از بين رفتن تمامي خطاهاي كاري به علت دقت بالای ابزار هوشمند و حساس نبودن به ضربه، رطوبت، گرد و خاك، گرما، سرما و نيروهاي استاتیکی و دینامیکی از مزیتهای ابزار لبه یاب هوشمند است.

مهندس راسخی تصریح کرد: ابزار هوشمند لبه یاب فرآیند فرزکاری دقیق به عنوان اختراع به ثبت رسیده است و تاییدیه علمی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران را دارد و از سوی قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات و فناوری نیز جزء طرح های برتر حوزه صنعت کشور معرفی شد.

وی گفت: جای دارد که از مدیرعامل محترم و همکارانم در شرکت پالایش نفت بندرعباس در راستای همکاری و یاری اینجانب در اجرای آزمایشهای کاربردی این ابزار و حمایتهایی که کردند تشکر کنم.

 

 

منبع : روابط عمومی پالایشگاه بندرعباس

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.